Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı
image
Ali Emiri Efendi tarafından kurulan Millet Yazma Eser Kütüphanesi'nin 100. yılı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Etkinlikler kapsamında, araştırmacı, yazar Ali Emiri Efendi'nin Fatih Camisi haziresindeki kabri başında, Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Ardından, Fatih'te bulunan Millet Yazma Eser Kütüphanesi'nde geniş katılımlı bir tören düzenlendi.

Törende konuşan Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yazma ve Nadir Eserler Dairesi Başkanı Hüseyin Kutan, Millet Yazma Eser Kütüphanesi'nin oldukça önemli ve kıymetli olduğunu söyledi.

Milli değerlere sahip çıkılması gerektiğini aktaran Kutan, "Bu kütüphane bütün kütüphaneler gibi milletin kütüphanesidir ama Ali Emiri Efendi'nin, 'Bu kütüphane milletindir, milletin kütüphanesi olarak kalacaktır' ifadesiyle daha farklı bir boyut kazanıyor. Programımızın her şeyden önce, yazma eserler adına hayırlara vesile olmasını diliyoruz." dedi.

Törende ayrıca, Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından satın alınan, Ali Emiri Efendi tarafından neşredilmiş, Bayati Hasan b. Mahmud'un kaleme aldığı Osmanlı silsilenamesi "Cam-ı Cem-ayin" isimli eser, kütüphanemize devredildi.